Home Aktualne wydarzenia Projekt "Ostra Brama"
Projekt "Ostra Brama"
Wpisany przez Gazetka szkolna "Małpiszon"   
piątek, 30 września 2016 00:00

Projekt pod tytułem "Operacja Ostra Brama - wczujmy się w bohaterów" został zrealizowany w lipcu oraz wrześniu przez młodych ludzi i opiekunów Klubu Historycznego im. AK w Sejnach wraz z klubem augustowskim i młodzieżą z rejonu wileńskiego.

 

Obchody rocznicy operacji „Ostra Brama”, w których uczestniczyła młodzież, odbyły się w dniach 15-17 lipca 2016 r. Wyjazd na Litwę był bogaty w uroczystości patriotyczne, zabawy oraz ciekawe spotkania ze świadkami historii. Zaś w dniach 16-18 września przedsięwzięcie zgromadziło w Augustowie młodzież z Sejn, Augustowa i Wilna.

 

Pierwszego dnia uczestnicy projektu na warsztatach, które prowadził aktor Jan Wojtyński, poznali teatr od strony technicznej. Po obiedzie odbyło się zwiedzanie klasztoru w Wigrach. Wieczorem zaś odbyło się wspólne ognisko wraz z konkursem muzycznym.

 

Drugi dzień rozpoczął się rejsem po Jeziorze Białym. W Sanktuarium Studzieniczna zrobiono przerwę na zwiedzanie. Po powrocie po raz kolejny uczestnicy wyjazdu wzięli udział w grze miejskiej pt. „Najlepsza Kawa u Turka”. Następnie odbyła się msza św. za Sybiraków. W dniu ich święta młodzież zapaliła znicze na grobach augustowskich bohaterów. O godz. 1900 odbył się koncert Grzegorza Kucharzewskiego – sejneńskiego barda (fot. poniżej). Zaś wieczorem zacieśniano więzy przyjaźni.

 


 

Niedziela, czyli trzeci dzień projektu, to podróż szlakiem Powstańców Styczniowych przez rezerwat przyrody Kozi Rynek usłany mogiłami żołnierzy. Piękna sceneria przerażającej historii. Po zakończeniu wędrówki pan Skokowski oprowadził uczestników śladami Obławy Augustowskiej w Sztabinie i Krasnymborze, gdzie m.in. było gospodarstwo, w którym przetrzymywano mieszkańców okolic Sztabina. Wśród nich był ojciec pana Skokowskiego, na szczęście został uratowany.


Projekt Stowarzyszenia Łagierników AK był realizowany w ramach zadania publicznego "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.", współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą z programu pn. "Bliżej Polski. Regranting" realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja.

 

Ostatnie dwa dni były zrealizowane wg pomysłu państwa Danuty i Zbigniewa Kaszlejów - augustowskich historyków. Bogaty i ciekawy program oraz mnóstwo znajomości i nowych doświadczeń - to podsumowanie projektu "Ostra Brama".

/mik/

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama