Dzisiaj nauka, jutro kariera
„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”
Johann Wolfgang von Goethe
(1749 – 1832)
Wśród najbardziej cenionych na rynku pracy umiejętności wymienić można zdolność adaptacji, czyli umiejętność przystosowania się do zmian. Nie ulega wątpliwości, że obecna sytuacja, związana z pandemią koronawirusa, jest dla wszystkich sytuacją nową. Obowiązek realizacji zdalnego nauczania wymaga zarówno od nauczycieli, jak i od uczniów przystosowania się do nowych okoliczności.
Raport Światowego Forum Ekonomicznego „The future of jobs report 2018” wymienia listę 10 umiejętności pracowników, które w 2022 roku będą odgrywały kluczową rolę. Oto one:
Jak widać, aktywne uczenie się uznawane jest za jedną z najważniejszych umiejętności pracowników. Ponadto raport podaje, że do 2022 roku każdy będzie potrzebował dodatkowych 101 dni nauki!
Na szczęście poziom rozwoju technologii daje możliwość uczenia się w dowolnym miejscu i czasie z wykorzystaniem choćby smartfona. Potrzebne są do tego wewnętrzna motywacja oraz umiejętności planowania pracy i zarządzania czasem – też niezwykle ważne z punktu widzenia pracodawcy.
Jakie z tego płyną wnioski? Edukacja to nie etap życia obejmujący czas nauki w szkole podstawowej, ponadpodstawowej i – ewentualnie – na studiach. Edukacja to proces trwający przez całe życie, odbywający się w szkole, w domu, w pracy – wszędzie. To także rozwijanie umiejętności liczących się na rynku pracy. Dlatego, mimo pojawiających się niedogodności w realizacji nauki zdalnej, należy stawić czoła temu wyzwaniu.
Źródła:
- The future of jobs report 2018
- Uczenie się - jaką rolę odegra w przyszłości?
- Kto nie idzie do przodu, ten się cofa
Wpisany przez Aneta Kisiel
środa, 1 kwietnia 2020 r.