30 lat z patronem
lista wpisów

W piątek, 14 lutego, naszą szkołę odwiedził niezwykły gość. W świetlicy internatu młodzież ZSCKR w Sejnach wysłuchała wykładu pani profesor Hanny Krajewskiej. Nasz wyjątkowy gość jest dyrektorem Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Archiwalnego, którego siedziba znajduje się w Pałacu Staszica w Warszawie.
Prelekcja rozpoczęła się od wystąpienia pani dyrektor Doroty Tomczyk, która przypomniała zebranym, że mieliśmy już przyjemność gościć panią profesor dwa lata temu z okazji wystawy „Znani nieznani. Polacy światu", poświęconej polskim naukowcom, których odkrycia wzbogaciły światową naukę.
W dalszej części swojego wystąpienia pani dyrektor podkreśliła fakt, że ostatnie miesiące związane są z postacią naszego patrona. 10 listopada 2024 roku obchodziliśmy 30. rocznicę nadania naszej szkole imienia Stanisława Staszica. W tym roku, 5 listopada, będziemy obchodzić 270. rocznicę urodzin patrona szkolnictwa zawodowego w Polsce. 20 stycznia 2026 roku minie dwusetna rocznica śmierci Stanisława Staszica. W tym wyjątkowym czasie warto bliżej poznać sylwetkę tego wybitnego Polaka.
Pani profesor od lat zajmuje się postacią naszego patrona. Jej zdaniem Stanisław Staszic był postacią nietypową. Dlaczego? Ponieważ miał same zalety. Dzięki pracowitości i oszczędnemu trybowi życia dorobił się dużego majątku, który przeznaczył na rozwój polskiej nauki oraz inne wartościowe przedsięwzięcia. Nasz patron dobrze dobierał swoich współpracowników, dzięki temu był w stanie zrealizować wiele ambitnych projektów. Dzięki Stanisławowi Staszicowi utworzono Uniwersytet Warszawski, Szkołę Przygotowawczą, na bazie której powstanie Politechnika Warszawska, Instytut Głuchoniemych oraz Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie - pierwszą spółdzielnię na ziemiach polskich.
Za dzieło życia naszego patrona należy uznać budowę Pałacu Staszica, który stał się siedzibą Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Do dzisiaj w tym zabytkowym budynku pracują polscy naukowcy. Pani profesor Hanna Krajewska zaprosiła naszą młodzież do odwiedzenia tych szacownych murów.
Stanisław Staszic był człowiekiem „z krwi i kości” i nie zajmował się wyłącznie pracą naukową oraz działalnością publiczną. Jego największą miłością był teatr.
Była to niezwykła lekcja historii, prawdziwy „Naukowy zawrót głowy”, cytując tytuł audycji radiowej, w której wystąpiła pani profesor.
Jarosław Jurkiewicz
piątek, 14 lutego 2025