ZSCKR w Sejnach

79. rocznica wybuchu II wojny światowej
lista wpisów

obrazek

W sobotę minęła 79. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, wydarzenia, które miało największy wpływ na losy naszego narodu...

1 września 1939 roku o godzinie 4:45 wojska niemieckie rozpoczynają agresję na Polskę. „A lato tego roku było gorące…” Tysiące uczniów, zamiast szkolnego dzwonka, usłyszało huk bomb i płacz młodszego rodzeństwa.

 

 

 

Od samego początku wojna miała charakter totalny. Celem niemieckiego lotnictwa staje się ludność cywilna.

Mimo ogromnej przewagi wroga, polski żołnierz do końca spełniał swój obowiązek.

W takim dniu naszym obowiązkiem jest pamięć o obrońcach Westerplatte, Wizny i Helu, żołnierzach walczących pod Bzurą i Kockiem. 

17 września los Polski zostaje przesądzony. Na wschodnie ziemie Rzeczpospolitej wkracza Armia Czerwona, tym samym pakt Ribbentrop-Mołotow wchodzi w życie. Sojusz Hitlera i Stalina miał na celu likwidację państwa polskiego. W Krakowie dochodzi do spotkania przedstawicieli Gestapo i NKWD w celu opracowania planów akcji eksterminacji polskiej inteligencji.

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wrzesień 1939 roku był końcem II Rzeczpospolitej. Dla pokolenia, które aktywnie włączyło się w czyn niepodległościowy, oznaczało to zaprzepaszczenie dotychczasowego dorobku życiowego.

Komuniści, którzy przejęli władzę w naszym kraju po 1945 roku, oskarżali rządy sanacji o doprowadzenie Polski do klęski.

Oddajmy sprawiedliwość pokoleniu, które tworzyło zręby niepodległej i suwerennej Polski.

Pierwszym wyzwaniem była integracja terytorium polskiego państwa, które wchodziło w skład trzech różnych organizmów państwowych. W poszczególnych zaborach obowiązywały różne systemy prawne.

II Rzeczpospolita była republiką parlamentarną. Życie polityczne przedwojennej Polski miało burzliwy charakter. W sejmie dochodziło do ostrych sporów ideowych. Niezależnie od różnic światopoglądowych najważniejszą wartością była niepodległość ojczyzny. Działalność Komunistycznej Partii Polski, która głosiła wyższość ideologii nad suwerennością, została zakazana.

Władysław Broniewski, żołnierz Legionów odznaczony orderem Virtuti Militari, który był przeciwnikiem rządów sanacji, w słynnym wierszu „Bagnet na broń” napisał:

Są w ojczyźnie rachunki krzywd,
obca dłoń ich też nie przekreśli,
ale krwi nie odmówi nikt…

O przegranej Polski we wrześniu 1939 roku zadecydowała niemiecka przewaga militarna, wynikająca z ogromnego potencjału gospodarczego. Polska musiała odbudowywać swój przemysł po 123 latach niewoli. Nasze ziemie były zniszczone działaniami wojennymi w czasie pierwszej wojny światowej. Dwudziestolecie międzywojenne to czas światowych kryzysów gospodarczych, mimo tego zbudowano port w Gdyni, najnowocześniejszy port morski na Bałtyku. Dzięki budowie Centralnego Okręgu Przemysłowego Polska wchodziła na drogę rozwoju gospodarczego.

17 września 1939 roku terytorium Rzeczpospolitej opuszczają najwyższe władze państwowe. Według propagandy komunistycznej był to akt zdrady wobec własnego narodu. W rzeczywistości wkroczenie Armii Czerwonej spowodowało, że Polacy tracą wszelkie możliwości obrony własnego państwa.

Władze II Rzeczpospolitej czuły się odpowiedzialne za ten kataklizm dziejowy. Prezydent Ignacy Mościcki nadaje Warszawie medal Virtuti Militari,  składając następnie rezygnację z urzędu.

Polska we wrześniu 1939 roku została osamotniona. Mimo podpisania traktatów pokojowych z Francją i Anglią, największe demokracje Europy Zachodniej nie wykazały determinacji w powstrzymywaniu agresywnej polityki Hitlera.

 

 

Polski punkt widzenia na sytuację polityczną w Europie został wyrażony w przemówieniu ministra spraw zagranicznych Józefa Becka: Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja skrwawiona w wojnach, na pewno na pokój zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.

Te słowa możemy uznać za głos pokolenia, które w 1918 roku wywalczyło niepodległość.

W 1939 roku w dorosłe życie wkracza pierwsze pokolenie wychowane w wolnej Polsce. Niestety, przyszło im zdawać krwawy egzamin z patriotyzmu i stanąć w obronie takich wartości jak wolność i niepodległość. Polska młodzież z bronią w ręku broniła swojej ojczyzny.

W roku stulecia odzyskania niepodległości pamiętajmy o naszych rówieśnikach, którzy złożyli daninę krwi na ołtarzu ojczyzny.

Cześć i Chwała bohaterom polskiego września.  

Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 3 września 2018