ZSCKR w Sejnach

80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa
lista wpisów

obrazek

1 września minęła 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, największego kataklizmu dziejowego w historii polskiego narodu. Wojna wpłynęła na losy milionów Polaków. Każda polska rodzina została ciężko doświadczona w tych okrutnych latach.

W zasadzie do dzisiaj trwają próby stworzenia bilansu skutków II wojny światowej. W wyniku działań wojennych oraz ludobójczej polityki okupantów zginęło 6 milionów Polaków, co stanowiło 22% ogólnej populacji ludności naszej ojczyzny.

Na mocy postanowień międzynarodowych w Jałcie i Poczdamie nastąpiła zmiana granic, miliony naszych rodaków musiało opuścić swoje rodzinne domy. Straty materialne są trudne do oszacowania, wśród nich były bezcenne dobra naszej kultury.

Polski żołnierz brał udział w walkach od pierwszego dnia wojny, aż do jej zakończenia. To Polacy utworzyli w okupowanej przez Niemców Europie największe Państwo Podziemne.

80 lat temu życie milionów Polaków legło w gruzach. Zamiast dzwonka szkolnego rozległ się ryk syren alarmowych.

Pamiętajmy o tych, którym wojna zabrała dzieciństwo. Tragedia dzieci Zamojszczyzny, które zostały brutalnie odebrane swoim rodzicom. Pamiętajmy o tych, którzy „jak te kamienie rzucone na szaniec” trwali na posterunku. Młodzi ludzie wstępowali do Szarych Szeregów, uczestniczyli w Małym Sabotażu, w sierpniu 1944 roku wzięli udział w Powstaniu Warszawskim.

Formą walki z okupantem było również tajne nauczanie. W czasie okupacji zostały zamknięte szkoły kończące się maturą. Każdy Polak, który ukończył 17. rok życia musiał się liczyć z możliwością wywiezienia na roboty przymusowe do Niemiec.

Druga wojna światowa miała również wpływ na losy naszej małej Ojczyzny – Ziemi Sejneńskiej. W naszym mieście przed wojną stacjonował 24 Baon Korpusu Ochrony Pogranicza. Żołnierze tej jednostki w początkowej fazie wojny wzięli udział w walkach z Niemcami, broniąc granicy z Prusami Wschodnimi oraz okolic Kanału Augustowskiego.

Sytuacja zmienia się po 17 września 1939 roku. Z kierunku Grodna następuje uderzenie Armii Czerwonej. Przez nasze ziemie wycofują się polscy żołnierze, wśród nich był major Henryk Dobrzański „Hubal”.

W dniach 22-23 września żołnierze 24 Baonu biorą udział w starciach z Sowietami pod Sopoćkiniami, miasto obecnie znajduje się na ternie Białorusi.

Po wyczerpaniu się wszelkich możliwości walki, żołnierze przekraczają granicę z Litwą, gdzie zostają internowani w Kopciowie.

W czasie walk z Sowietami zostaje zamordowanych 8 żołnierzy KOP-u, którzy bronili strażnicy w Stanowisku. Do kolejnego mordu dochodzi w Gibach.

 

 

24 września wojska radzieckie wkraczają do Sejn.

Po korekcie traktatu  Ribbentrop - Mołotow Sejny zostają zajęte przez wojska niemieckie. Suwalszczyzna zostaje przyłączona administracyjnie do Prus Wschodnich.

W naszym regionie przeprowadzono dwie masowe egzekucje. 24 kwietnia 1940 roku rozstrzelano w Sejnach 10 mieszkańców wsi Rygol. 18 maja 1944 roku w Berżnikach powieszono 20 Polaków.

 

W trakcie działań wojennych zniszczeniu uległo 24% miasta, w tym sejneńskie sukiennice. Niemcy wymordowali ludność żydowską, która stanowiła ponad 20% mieszkańców Sejn.

 

Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
niedziela, 1 września 2019