80. rocznica Zbrodni Katyńskiej
lista wpisów
W tym roku przypada 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Mord na polskich oficerach stał się symbolem męczeństwa polskiego narodu. W Katyniu, Charkowie, Kalininie (obecnie Twer) strzałem w tył głowy zamordowano przedstawicieli polskiej elity. W trakcie egzekucji trwających przez cały kwiecień 1940 roku Sowieci zamordowali generałów Wojska Polskiego, oficerów rezerwy, duchownych reprezentujących różne wyznania, działaczy niepodległościowych, funkcjonariuszy służb mundurowych. Wśród ofiar byli lekarze, prawnicy, przedstawiciele świata nauki i sztuki.
Pamiętajmy o tych, co zginęli na nieludzkiej ziemi, ponieważ byli wierni hasłu: "Bóg, Honor i Ojczyzna".
Od 2010 roku rocznica Mordu Katyńskiego jest nierozwiązalnie związana z największą tragedią, jaka dotknęła naród polski po II wojnie światowej. 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 przedstawicieli delegacji państwowej, która udała się na obchody 70. rocznicy zbrodni w lesie katyńskim. Zginęli na służbie Rzeczpospolitej.
Prezydent Lech Kaczyński w przemówieniu, które powstało z okazji tej rocznicy, napisał:
Ważną częścią tej próby fałszerstwa [historii Polski] było kłamstwo katyńskie. Historycy nazywają je wręcz kłamstwem założycielskim PRL. Obowiązuje od roku 1943. To w związku z nim Stalin zrywa stosunki z polskim rządem.
Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych.
Po stronie państwa stoi potęga totalitarnego imperium, stoi aparat władzy polskich komunistów. Ludzie mówiący prawdę o Katyniu płacą za to wysoką cenę. W 1949 roku za wykrzyczaną na lekcji prawdę o Katyniu dwudziestoletni uczeń z Chełma Józef Bałka wyrokiem wojskowego sądu trafił na trzy lata do więzienia.
Tragedia Katynia i walka z kłamstwem katyńskim to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej historii, naszej pamięci i tożsamości. To jednak także część historii całej Europy, świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów. Dotyczące przeszłości i przyszłości ludzkiej cywilizacji.
Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczeniu ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie jednak także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią - nawet w czasach najtrudniejszych - wybrać wolność i obronić prawdę.
Oddajmy wspólnie hołd pomordowanym: pomódlmy się nad ich grobami. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Pamiętajmy o tych, którzy polegli i zginęli w służbie dla naszej Ojczyzny.
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
(źródło: Wikipedia)
Na zdjęciu u góry: Doły śmierci w Katyniu (źródło: Portal Historyczny Dzieje.pl)
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 13 kwietnia 2020