ZSCKR w Sejnach

81. rocznica wybuchu II wojny światowej
lista wpisów

obrazek

Dramatyczna historia Polski spowodowała, że rozpoczęcie roku szkolnego związane jest z rocznicą wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Salwy pancernika Schleswig-Holstein rozpoczynają II wojnę światową. Od pierwszego dnia wojny ujawnia się ogromna dysproporcja sił. Niemieckie dywizje pancerne przełamują polską obronę, wdzierając się w głąb polskiego terytorium. Było to możliwe dzięki ogromnej przewadze najeźdźcy w lotnictwie.

Mimo dominacji niemieckiego agresora, polski żołnierz spełnił swój obowiązek z honorem i poświęceniem. Przez tydzień polskie radio nadawało komunikat: "Westerplatte broni się nadal". Obrona Wizny przeszła do historii jako polskie Termopile - "Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, iż wierni jej prawom, tu spoczywamy". Odwaga polskiego żołnierza zmusiła agresora do zmiany planów. W bitwie pod Bzurą, mimo przytłaczającej przewagi w broni pancernej, Niemcy musieli się wycofać.

Już 9 września faszyści podejmują próbę zdobycia Warszawy. Mieszkańcy stolicy aktywnie włączyli się w obronę swojego miasta. Warszawa okazała się miastem niezłomnym - "w uznaniu bohaterskiego, wytrwałego męstwa dowiedzionego przez ludność stolicy w obronie przeciw najazdowi niemieckiemu" Warszawie nadano medal Virtuti Militari.

 

Źródło: Wikimedia Commons

 

17 września 1939 roku na wschodnie terytorium Rzeczpospolitej wkracza Armia Czerwona. Tym samym wchodzą w życie postanowienia paktu Ribbentrop - Mołotow. W tajnym punkcie porozumienia obie strony zobowiązują się do likwidacji państwowości polskiej. Symbolem sojuszu Hitlera ze Stalinem jest wspólna defilada w Brześciu nad Bugiem. Gestapo i NKWD rozpoczynają współpracę w celu likwidacji polskich środowisk niepodległościowych.

Terror niemiecki oparty na ideologii nazistowskiej wspierany przez komunistycznych oprawców miał sprowadzić Polaków do roli niewolników. We wrześniu 1939 roku polski naród rozpoczyna walkę o przetrwanie. Polacy wyjdą z tej walki zwycięsko. 

1 września 1939 roku, ta data zmusza do refleksji. Polska w tym dramatycznym czasie została opuszczona przez swoich sojuszników. 81 lat temu największe demokracje Europy Zachodniej nie wykazały się determinacją w obronie własnych wartości. Taka postawa doprowadziła do śmierci ponad 60 milionów ludzi na świecie.

Jan Paweł II, świadek czasów pogardy, w czasie pielgrzymki do ojczyzny w 1987 roku, w trakcie mszy odprawianej w miejscu rozpoczęcia II wojny światowej, zwrócił się do rodaków w następujących słowach: Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które masz podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować". Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych.

Pamieć o żołnierzach polskiego września 1939 roku jest naszym obowiązkiem patriotycznym.

CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM WRZEŚNIA.

 

Fot. u góry strony: Salwa pancernika "Schleswig-Holstein", Gdańsk, wrzesień 1939 r. (źródło: Wikimedia Commons)