ZSCKR w Sejnach

Być wiernym Ojczyźnie mej...
lista wpisów

obrazek

11 lutego Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego Okręg Ziemi Sejneńskiej zorganizował uroczystości upamiętniające 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej oraz 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Wschód.

14 lutego 1942 r. utworzono Armię Krajową, największą podziemną armię świata. Według historyków konspiracyjne struktury liczyły około 390 tysięcy członków.

10 lutego 1940 r. została przeprowadzona pierwsza masowa deportacja Polaków na Wschód. W bydlęcych wagonach wywieziono tysiące polskich rodzin. Sam fakt bycia Polakiem był wystarczającym dowodem oskarżenia. Na nieludzkiej ziemi zmarły tysiące naszych rodaków.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Armii Krajowej. Oficjalne delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki kwiatów. Naszą szkołę reprezentował pan Jarosław Jurkiewicz.

1 marca w całej Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W Sejnach uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Armii Krajowej, gdzie oficjalne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W części oficjalnej obchodów Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica reprezentowany był przez poczet sztandarowy szkoły oraz przez panie Anetę Kisiel, Magdalenę Winsławską oraz pana Jarosława Jurkiewicza. Opiekę nad klasami IV PT i III BB sprawowała pani Barbara Szczęsnowicz.

Ostatnim punktem obchodów była emisja filmu pt. "Są sprawy ważniejsze niż śmierć" w reżyserii Jacka Frankowskiego. Film był poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince". 

Danuta "Inka" Siedzikówna, sanitariuszka w oddziale majora Zygmunta Szendzielorza "Łupaszki", była przedstawicielką POKOLENIA, KTÓRE ZACHOWAŁO SIĘ JAK TRZEBA.

Dlaczego młodzi Polacy, którym przyszło żyć w czasach II wojny światowej, byli gotowi złożyć swoje życie na Ołtarzu Ojczyzny?

Jedną z odpowiedzi na tak postawione pytanie są słowa przysięgi, które składał każdy młody człowiek wstępujący do Armii Krajowej: "Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - AŻ DO OFIARY ŻYCIA MEGO". Inka była wierna swoim ideałom do końca.

Po projekcji filmu uczniowie z sejneńskich szkół mieli okazję zadać pytania jego twórcy. Jacek Frankowski był zaskoczony ilością pytań zadawanych przez młodzież.

Jednym z organizatorów spotkania była pani Lucyna Fidrych, która od tego roku szkolnego jest pracownikiem naszej szkoły.

GALERIA ZDJĘĆ

Jarosław Jurkiewicz
piątek, 1 marca 2024