ZSCKR w Sejnach

Doniosła rocznica
lista wpisów

obrazek

8 maja przy Pomniku Ofiar Obławy Augustowskiej w Gibach odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej – największego kataklizmu w historii polskiego narodu.

7 maja 1945 roku we francuskim mieście Reims Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji. Tym samym działania wojenne w Europie zostały zakończone. Mimo tego, że Polska znalazła się formalnie w obozie zwycięzców, a Polacy przez cały przebieg wojny stanowili czwartą armię koalicji antyhitlerowskiej, zwycięstwo nad III Rzeszą miało dla nas gorzki smak. W wyniku postanowień konferencji w Jałcie nasza ojczyzna na blisko pięćdziesiąt lat znalazła się w sowieckiej strefie wpływów.

Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Wójta Gminy Giby Roberta Bagińskiego.

W wystąpieniu rozpoczynającym obchody minister Lech Parell powiedział: "80 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Pomimo upływu tak wielu lat, pamięć o niej jest ciągle żywa. Tak straszne żniwo pozostawiła po sobie ogólnoświatowa erupcja nienawiści".

W trakcie obchodów wręczono odznaczenia "Pro Patria", którymi uhoronowano osoby zasłużone w kultywowaniu wartości patriotycznych.

Te podniosłe uroczystości zakończyły się Apelem Pamięci. W obchodach uczestniczyła Orkiestra Wojskowa oraz Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Giżycka.

8 maja w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięstwa. Giby są miejscem szczególnym na mapie historycznej Polski. W lipcu 1945 roku, czyli dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej, na naszej ziemi zorganizowano obławę augustowską. Wojska sowieckie, wspomagane przez miejscowe siły bezpieczeństwa, przeprowadziły aresztowania ludzi oskarżonych o działalność niepodległościową. W wyniku operacji zginęło co najmniej 600 osób. Tydzień po tych dramatycznych wydarzeniach rozpoczęła się konferencja Wielkiej Trójki w Poczdamie, która ostatecznie ustaliła dominację sowiecką w Europie Środkowej.

W uroczystościach wzięły udział delegacje najwyższych władz państowych. Wieńce składali przedstawiciele prezydenta RP, parlamentu polskiego, wicewojewoda podlaski, władze samorządowe, delegacje Instytutu Pamięci Narodowej oraz miasta stołecznego Warszawa.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach reprezentowany był przez poczet sztandarowy szkoły. Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Julita Moroz. Wiązankę kwiatów w imieniu społeczności szkolnej złożył pan Jarosław Jurkiewicz.

GALERIA ZDJĘĆ

Jarosław Jurkiewicz
czwartek, 8 maja 2025