Kobiety i niepodległość
lista wpisów
Dzisiejsze święto stanowi dobrą okazję do poznania wkładu kobiet w odzyskanie Niepodległości. Przedstawicielką pokolenia, które aktywnie włączyło się w czyn niepodległościowy była Aleksandra Piłsudska.
Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, urodziła się w Suwałkach. Przyszła żona marszałka skończyła w rodzinnym mieście gimnazjum. Następnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie Latającym, tak wtedy nazywano tajne nauczanie. W roku 1904 nasza bohaterka wstąpiła do Polskiej Partii Socjalistycznej. Mimo młodego wieku wzięła udział w akcji pod Bezdanami (napad na pociąg przewożący carskie pieniądze) oraz napadzie na Bank Państwowy w Kijowie. Pieniądze były potrzebne do prowadzenia działalności konspiracyjnej.
W maju 1906 roku Aleksandra poznaje przyszłego męża Józefa Piłsudskiego. W następnym roku zostaje aresztowana przez carską policję w Warszawie.
Po dekonspiracji Aleksandra Szczerbińska przenosi się do Lwowa, gdzie nawiązuje współpracę ze Związkiem Strzeleckim, jest również współzałożycielką Towarzystwa Opieki nad Więźniami Politycznymi.
W czasie pierwszej wojny światowej Aleksandra wstąpiła do Legionów Polskich, służąc w oddziale wywiadowczo-kurierskim I Brygady. Z czasem zostaje Komendantem kurierek. Po rozwiązaniu Legionów swoją działalność konspiracyjną kontynuowała w Polskiej Organizacji Wojskowej, będąc kurierką materiałów wybuchowych.
W życiu prywatnym Aleksandra Piłsudska była matką dwóch córek – Wandy oraz Jadwigi.
W II Rzeczpospolitej żona marszałka Piłsudskiego zaangażowała się w działalność charytatywną, zakładając szkoły powszechne oraz czytelnie.
Wolna Ojczyzna doceniła zaangażowanie kobiet w walkę o niepodległą Polskę. W 1918 roku zostały przyznane kobietom prawa wyborcze.
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
czwartek, 8 marca 2018