ZSCKR w Sejnach

Narodowe święto "Żołnierzy Wyklętych"
lista wpisów

obrazek

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Data ta nie została wybrana przypadkowo. 70 lat temu w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Terminem żołnierzy wyklętych określa się żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ponieważ nie mogli pogodzić się z sowiecką dominacją w naszej ojczyźnie.

Komunistyczna propaganda określała ich mianem "bandytów" i "faszystów". Władza ludowa uznała ich za wrogów numer jeden nowego systemu. Sowieccy namiestnicy Polski nie przebierali w środkach. Na podstawie fałszywych zeznań skazywano na śmierć polskich patriotów. Wśród ofiar były tak wybitne postacie jak: generał August Emil Fieldorf "Nil", major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski, rotmistrz Witold Pilecki oraz tysiące młodych ludzi, dla których wolna Polska była najważniejsza.

W tym szczególnym dniu naszym obowiązkiem jest pamięć o naszych bohaterach. Komunistycznej władzy zależało na tym, żeby zabić pamięć o żołnierzach wyklętych. Kłamstwo w służbie zniewolenia okazało się bezradne wobec polskiego kodu kulturowego. Polacy kierowali się zasadą wyrażoną w III części "Dziadów" przez Adama Mickiewicza: "Jeżeli zapomnę o Nich - ty Boże zapomnij o mnie".

Uczniowie ZSCKR w Sejnach od lat biorą udział w przedsięwzięciach mających na celu upamiętnienie żołnierzy wyklętych. Przedstawiciele naszej społeczności rywalizowali na trasie biegu "Wilczym tropem". Filmik nakręcony przez członków szkolnego Klubu Historycznego im. AK poświęcony podziemiu niepodległościowemu został wyróżniony w konkursie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Na zdjęciu: mrj Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" i V Brygada Wileńska AK (źródło)

 

Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 1 marca 2021