Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
lista wpisów
Mijający tydzień minął pod znakiem imprez upamiętniających żołnierzy wyklętych. Żołnierzy, którzy nie pogodzili się z sowieckim zniewoleniem Polski. Przez lata komunistyczna propaganda nazywała ich bandytami. Dzisiaj wolna Ojczyzna oddaje im cześć.
26 lutego w Ośrodku Kultury w Sejnach odbyło się spotkanie z Kajetanem Rajskim, autorem książek poświęconych żołnierzom wyklętym. Powstanie tych publikacji było możliwe dzięki rozmowom z członkami rodzin tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele szkolnego Klubu Historycznego im. AK, którzy zostali zaproszeni przez panią Beatę Kuczyńską.
W tym roku Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych przypadał w niedzielę 4 marca. Tradycją ostatnich lat stały się masowe biegi „Tropem Wilczym”. Mimo przejmującego zimna na starcie o godzinie 12:00 pojawiła się duża grupa zawodników.
Uczniowie reprezentujący ZSCKR w Sejnach, byli widoczni na trasie. W biegu na dystansie 1963 m, będącym nawiązaniem do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Florczaka, pseudonim „Laluś”, drugie miejsce zajął Eimant Stankiewicz z klasy I aBT, trzeci był Tomasz Łojuk z klasy I bBT.
W biegu otwartym na 5 km Michał Frydrych zajął 4. miejsce, Jakub Grablun był 6., Dominik Skupski 7. (wszyscy klasa II bBT). Opiekę trenerską nad zawodnikami sprawowała pani Julita Moroz (relacja z imprezy).
Następnym punktem obchodów był koncert pieśni patriotycznych w Ośrodku Kultury. Przed sejneńską publicznością wystąpili: Magdalena Tunkiewicz – sopran, Wojciech Bardowski – baryton. Impreza została objęta patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan Krzysztof Jurgiel skierował do uczestników obchodów list. Wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie kwiatów członkom rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”. Słowa dzielnej sanitariuszki: „Zachowałam się jak trzeba”, stały się własnością zbiorowej pamięci narodowej.
Naszą społeczność szkolną reprezentowali: pani dyrektor Dorota Jagłowska, pan dyrektor Adam Trejnowski, nie mogło zabraknąć również młodzieży.
Wieczorem była możliwość wysłuchania koncertu chóru młodzieżowego „Rytmy czasu”.
W „Roku dla Niepodległej” warto pamiętać o Żołnierzach Niezłomnych, którzy złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Dzięki temu, my Polacy z roku 2018 możemy żyć w wolnym kraju.
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 5 marca 2018