Pięćsetlecie hołdu pruskiego
lista wpisów

10 kwietnia minęła 500. rocznica hołdu pruskiego. 10 kwietnia 1525 roku na Rynku Głównym w Krakowie książę Albrecht Hochenzollern złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi I Staremu. Prusy zakonne zostały przekształcone w Księstwo Pruskie, które zostało lennem Królestwa Polskiego.
Obraz Jana Matejki "Hołd pruski" stał się ważnym elementem polskiej wyobraźni historycznej oraz źródłem dumy narodowej.
Oprócz aspektu politycznego hołd pruski przyczynił się również do rozwoju polskiej kultury nad Bałtykiem. Królewiec stał się najważniejszym ośrodkiem polskości na północnych kresach Rzeczypospolitej. W mieście działały polskie drukarnie, które w latach 1545-1552 wydały więcej książek niż drukarnie w całej Polsce. Był to czas kształtowania się polskiej ortografii. W 1551 roku ukazało się pierwsze tłumaczenie na język polski Nowego Testamentu. Tłumacz Stanisław Murzynowski dołączył do tego dzieła swoją autorską publikację "Ortografia polska, to jest nauka czytania i pisania".
Z innych publikacji warto wymienić wielki słownik polsko-łaciński z 1564 roku oraz pierwszy polski elementarz "Nauka krótka ku czytaniu pisma polskiego" z 1570 roku.
W 1560 roku król Zygmunt August nadał uniwersytetowi w Królewcu przywilej fundacyjny, w którym nadawał tej uczelni prawa i wolności równe Akademii Krakowskiej. Studentem tej uczelni był sam Jan Kochanowski.
Hołd pruski w sposób pośredni wpłynął na historię naszego miasta. Sekularyzacja Zakonu spowodowała wygaszenie kultu Maryjnego w Prusach. Dzięki temu do Sejn z Królewca trafiła cudowna Figura Matki Boskiej.
Największy dzwon w sejneńskiej bazylice został odlany w pracowni ludwisarza Andreasa Dorlinga z Królewca.
Sejny z miastem położonym przy ujściu Pregoły do Bałtyku łączyły również relacje handlowe. Kupcy sejneńscy sprowadzali z Królewca ryby.
Zdjęcie obrazu "Hołd pruski" autorstwa Jana Matejki - Chris Olszewski, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=118109406
Jarosław Jurkiewicz
czwartek, 10 kwietnia 2025