ZSCKR w Sejnach

Ponad 20 lat Polski w Unii Europejskiej
lista wpisów

obrazek

7 lutego 1992 roku podpisano Traktat z Maastricht, który wszedł w życie 1 listopada 1993 roku. Od tego momentu rozpoczęła swoje funkcjonowanie Unia Europejska.

1 maja 2024 roku obchodziliśmy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Te daty były dobrą okazją do refleksji na temat funkcjonowania Polski w rodzinie państw europejskich. Na lekcjach przedmiotu historia i teraźniejszość zostały przeprowadzone debaty poświęcone temu wydarzeniu.

W dniach 7 – 8 czerwca 2003 r. odbyło się dwudniowe ogólnopolskie referendum dotyczące przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 77,45% Polaków opowiedziało się za integracją naszego kraju z europejskimi strukturami. Frekwencja wyniosła 58,85%.

Wybór Polaków był wyborem cywilizacyjnym. 18 maja 2003 roku Ojciec Święty Jan Paweł II na placu Świętego Piotra wypowiedział kluczowe słowa: "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej! To jest wielki skrót, ale bardzo wiele się w tym skrócie mieści wielorakiej treści. Polska potrzebuje Europy!"

Polska od momenu przyjęcia chrztu w 966 r. opowiedziała się po stronie wartości europejskich. Można powiedzieć, że dwadzieścia lat temu Polska, wstępując w struktury unijne, wróciła do rodzinnej Europy.

Polska wniosła swój wkład w dorobek cywilizacyjny Europy. To Paweł Włodkowic, rektor Uniwersytetu Krakowskiego, na soborze w Konstancji w 1418 roku sformułował zasadę wojen sprawiedliwych. W 1573 roku uchwalony został akt konfederacji warszawskiej, czyli dokument gwarantujący swobody religjine (w tym czasie Europa ogarnięta była wojnami wyznaniowymi). Pierwsza ustawa zasadnicza w Europie, czyli konstytucja 3 maja, była punktem odniesienia dla myślicieli politycznych w całej Europie. W końcu to "Solidarność", wielki ruch społeczny, zapoczątkowała proces upadku komunizmu w Europie.

20 lat funkcjonowania Polski w Unii Europejskiej to wielki skok cywilizacyjny naszego kraju. Wybudowano setki kilometrów autostrad, zmodernizowano polskie rolnictwo. Wspólny rynek europejski umożliwił polskim producentom zwiększenie eksportu na rynki zachodnie. Z drugiej strony niemiecki eksport do Polski w 2024 roku był większy niż do Chin.

Młodzi ludzie pytani 20 lat temu, czego oczekują po integracji europejskiej, w pierwszej kolejności odpowiadali, że swobodnego przekraczania granic. W 2025 roku Europa bez granic jest rzeczywistością. Nasi uczniowie od lat biorą udział w europejskich przedsięwzięciach. Młodzież ZSCKR w Sejnach dzięki projektom kulturowym i zagranicznym praktykom odwiedziła Hiszpanię, Grecję, Włochy. W tym roku planowany jest zagraniczny staż zawodowy we Francji.

GALERIA ZDJĘĆ

Grafika: Canva.com

Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 3 marca 2025