ZSCKR w Sejnach

Spektakl teatralny
lista wpisów

obrazek

We wtorek 27 lutego uczniowie z klas 1 aBT, 1 bBT, 1 PT i 1 PTL udali się do Ośrodka Kultury w Sejnach na przedstawienie "Szkoła.pl", które zostało wystawione przez młodych aktorów z Podlaskiego Teatru Współczesnego z Augustowa.

Reżyser przedstawienia, Paweł Aksamit, wprowadził widzów w tematykę spektaklu. Nowe technologie informacyjne, które miały ułatwiać człowiekowi życie, stały się narzędziem jego zniewolenia, o czym świadczy system oceniania zachowania obywateli w komunistycznych Chinach.

Zjawisko wszechobecności mediów w życiu człowieka było jednak tylko punktem wyjścia do zasadniczej tematyki przedstawienia.

Akcja sztuki osadzona była w realiach szkoły XXII wieku. Lekcje są prowadzone przez sztuczną inteligencję, zachowania uczniów są bacznie śledzone przez kamerę. Wizja szkoły jak z filmów science fiction, niestety problemy przedstawione na scenie były jak najbardziej realne.

W kluczowym akcie sztuki każda z postaci wygłasza monolog, w którym prezentuje swój problem: anoreksja, uzależnienie od e- papierosów, nerwice, lęki społeczne. Te dramatyczne opowiadania nie były wymysłem reżysera, ale autentycznymi relacjami młodych ludzi, którzy poddali się terapii.

Przez większą część spektaklu jedno z miejsc w klasie jest puste. W pewnym momencie na scenie pojawia się postać dziewczyny, która popełniła samobójstwo. W swoim monologu wyjawia przyczyny tego dramatycznego czynu. Nie zawsze pomoc przychodzi jednak na czas.  

Swoją drogą ciekawy przypadek. Uczniowie, którzy są przyzwyczajeni w grach do "wielu żyć", wyrażali zdziwienie, że osoba martwa ma jeszcze coś co powiedzenia. To się nazywa licentia poetica, czyli twórca decyduje o środkach wyrazu.

Media społecznościowe, które z założenia miały ułatwiać kontakty międzyludzkie, okazały się źródłem nowych problemów. Przestrzeń wirtualna przepełniona hejtem jest głównym czynnikiem pogarszającej się kondycji psychicznej młodego pokolenia. Statystyki są alarmujące. Problem uzależnienia od mediów społecznościowych dotyczy również osób dorosłych, w tym nauczycieli. To od nas zależy, czy wolimy funkcjonować w życiu realnym, czy też nawiązywać znajomości z awatarami.

Opiekę nad młodzieżą sprawowali: panie Lucyna Fidrych i Beata Sosnowska oraz panowie Andrzej Jankowski i Jarosław Jurkiewicz.

Jarosław Jurkiewicz
wtorek, 27 lutego 2024