155. rocznica powstania styczniowego
lista wpisów
W niedzielę 21 stycznia odbyły się w Sejnach uroczystości upamiętniające 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Uczestnicy obchodów wzięli udział we Mszy Świętej. Następnie przedstawiciele szkół, instytucji państwowych oraz samorządowych udali się pod symboliczny krzyż upamiętniający miejsce kaźni powstańców.
Przedstawiciele ZSCKR Sejny – Weronika Karłowicz z klasy I PT oraz Michał Ciesielski z klasy I bBT odczytali Apel Pamięci poświęcony uczestnikom tych dramatycznych wydarzeń.
Uroczystości zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów oraz zapaleniem zniczy.
W obchodach naszą społeczność reprezentowali: Weronika Sitko z klasy II PT oraz Dariusz Boraczewski i Robert Soroka z klasy IV BT.
Pamięć o powstaniu styczniowym była źródłem inspiracji dla pokolenia, które podjęło dzieło odzyskania niepodległości. Rok 1863 stoi na przełomie naszych dziejów. Polska umiera – nowa się rodzi. W przypadku Józefa Piłsudskiego była to część tradycji rodzinnej. Ojciec marszałka, Józef Wincenty Piłsudski, był komisarzem Rządu Narodowego na Żmudzi i brał udział w walkach powstańczych.
Józefa Piłsudskiego szczególnie interesował aspekt wojskowy roku 1863, jest on autorem „Zarysu historii militarnej powstania”.
Patron Niepodległości Polski wielokrotnie poruszał w swojej publicystyce temat powstania. „I gdy raz jeszcze rzucam pytanie: wielkości, gdzie twoje imię ? – znajduję odpowiedź w wielkiej epoce 1863 r. Istniała, a polegała ona na jedynym może w dziejach naszych rządzie, który nieznany z imienia, był tak szanowany i tak słuchany, że zazdrość wzbudzać może we wszystkich krajach i u wszystkich narodów”.
Niepodległa Polska doceniła powstańców 1863 roku. W styczniu 1919 roku weterani powstania styczniowego zostali przyjęci w szeregi Wojska Polskiego, uzyskując przywilej „noszenia munduru wojsk polskich w dni uroczyste”. Oddawano im również honory wojskowe. Inauguracyjne spotkanie Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari odbyło się w rocznicę wybuchu zrywu niepodległościowego.
Ostatni raz marszałek Piłsudski spotkał się z uczestnikami powstania w 1933 roku, w 70. rocznicę jego wybuchu. W spotkaniu brały również udział jego córki.
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 22 stycznia 2018