82 lata temu rozpoczęła się wojna
lista wpisów
1 września obchodziliśmy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tego dnia naszym obowiązkiem jest pamięć o bohaterskich obrońcach Westerplatte, o żołnierzach, którzy dzielnie bili się pod Mławą, Bzurą, Kockiem, o obrońcach Warszawy i Helu.
II wojna światowa do dziś ma wpływ na miliony Polaków.
Jak to ma wpływ? Tak, ma i to duży.
Polska była krajem, który poniósł procentowo największe straty ludnościowe. Przed wojną szacowano, że liczba ludności Polski w 1950 r. może być większa niż we Francji. Demografia ma wpływ na potencjał gospodarczy kraju.
Na skutek wojny zmieniły się granice naszej Ojczyzny. Polsce zabrano ziemie na wschodzie, które od wieków stanowiły wspólnotę. Polska traci, wynikające z tego dziedzictwa, możliwości naturalnej ekspansji cywilizacyjnej na Wschód.
I to, co dotyka każdego z nas. Dzisiejszy poziom życia Polaków wynika z ogromnych zniszczeń materialnych w czasie II wojny światowej. Odszkodowania za pracę przymusową w III Rzeszy miały charakter symboliczny. Rosja do dzisiaj nie poczuwa się do winy za to, co wydarzyło się ponad 80 lat temu.
Kto nie wierzy tym argumentom, niech posłucha poetów. Cyprian Kamil Norwid napisał: „Teraźniejszość jest ruchomym połączeniem przeszłości i przyszłości na niewstrzymanych falach czasu”.
Każde ludzkie życie pozostawia w oceanie czasu jakiś ślad.
Pomnik Obrońców Wybrzeża (źródło: Wikipedia)
Dopiero po osiemdziesięciu latach, dzięki badaniom DNA, został godnie pochowany starszy legionista Ignacy Zatorski, obrońca Westerplatte.
Wśród śmiertelnych wrogów III Rzeszy był również 6-letni Romuald Lenczewski, który został 8 października 1943 r. w miejscowości Leńce zabity serią karabinu maszynowego, ponieważ chciał ostrzec rodziców przez zbliżającymi się Niemcami. Dzięki badaniom IPN młody bohater zostanie w końcu godnie pochowany.
Nie ma takiego historyka, który opisze te wszystkie polskie tragedie związane z czasami wojny.
15 sierpnia tego roku prezydent RP podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, zniszczonego przez Niemców po upadku powstania warszawskiego. Przed wojną w pałacu znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. To w murach tego budynku zostały złamane kody niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy, co przyczyniło się do klęski III Rzeszy. W arkadach pałacu znajdował się Grób Nieznanego Żołnierza.
Pałac Saski (źródło: dzieje.pl)
Przyszedł czas, żeby zacząć upamiętniać symbole wielkości naszej Ojczyzny.
Cześć i chwała bohaterom polskiego września.
Jarosław Jurkiewicz
środa, 1 września 2021
Zdjęcie u góry: Łamanie szlabanu granicznego przez żołnierzy niemieckiej armii. Sopot 1 września 1939 r. (źródło: dzieje.pl)