Bezpieczna praca za granicą
lista wpisów
10 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie nt. bezpiecznej pracy za granicą. Wzięła w nim udział grupa młodzieży przygotowującej się do udziału w zagranicznym stażu zawodowym oraz uczniowie klas piątych, którzy wkrótce skończą edukację i wkroczą na rynek pracy.
Problem współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi omówiły przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Sejnach - st. sierż. Iwona Hołdyńska oraz pani Ewa Szturgulewska - specjalistka Zespołu Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich. Następnie pani Beata Chrościńska - doradca EURES z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku - przedstawiła sytuację na europejskim rynku pracy oraz zaprezentowała możliwości bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą. Poleciła też zainteresowanym portale internetowe, na których można znaleźć zagraniczne oferty pracy:
Należy pamiętać, że przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Według danych ONZ co roku około 2 milionów ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego jedna trzecia to dzieci. W 30% sprawcami tej zbrodni są kobiety.
PAMIĘTAJ!
Jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę:
- Sprawdź miejsce pracy oraz osobę lub firmę, która planuje Cię zatrudnić.
- Zanim zdecydujesz się na wyjazd, dopełnij wszelkich koniecznych formalności.
- Ubezpiecz się od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą.
- Zrób kserokopie dokumentów, które planujesz zabrać ze sobą i zostaw je najbliższym. Dołącz do nich aktualną fotografię.
- Wszystkie informacje dotyczące miejsca pracy i warunków zatrudnienia przekaż bliskim - to pozwoli na odnalezienie Cię za granicą.
- Zostaw bliskim adres zamieszkania za granicą oraz numer kontaktowy. Ustal częstotliwość i formę kontaktowania się.
- Zabezpiecz swój paszport i dowód osobisty. Nigdy nikomu go nie oddawaj. Pamiętaj, że gdy stracisz dokumenty, pomoże Ci najbliższa polska placówka dyplomatyczna.
- Zorientuj się, czy w kraju, do którego wyjeżdżasz działa organizacja pozarządowa, która może udzielić pomocy.
- Zapisz numer telefonu najbliższego konsulatu w kraju, do którego jedziesz.
Pomocy i porad udzielą także:
- La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, tel. +48 22 628 99 99, e-mail:strada@strada.org.pl
- ortal o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi - strona, na której można znaleźć informacje o instytucjach realizujących zadania związane z przeciwdziałaniem handlowi ludźmi oraz ze wsparciem osób poszkodowanych.
Sylwia Buraczewska
środa, 10 kwietnia 2024