Dzień Języka Ojczystego
lista wpisów
„Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków,
bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne i wszelkie inne różnice
czy odrębności. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich, jak język ojczysty.”
(fragment Uchwały Senatu RP z 22 grudnia 2005 r.)
Klasa II B4P z wychowawczynią przygotowała informację na temat ważnego dla wszystkich Polaków Święta, które w naszej szkole dzisiaj obchodzimy.
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Został on ustanowiony 17 listopada 1999 roku przez UNESCO w celu promocji wielojęzyczności oraz w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka.
Obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język. Zadbać można w jeden zasadniczy sposób – pracować nad sobą i dużo czytać, bo literatura utrwala i kształtuje język. Warto, chociaż w tym jednym dniu, zadbać o „dobre polskie słowo” i poprawną polszczyznę. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać, bo poprzez język budujemy swoją tożsamość. Pamiętajmy, że język polski jest skarbnicą naszej historii, kultury, doświadczeń.
Chcąc podkreślić ważność tego Dnia, zachęcamy do obejrzenia króciutkich, animowanych filmików, pokazujących skąd się wziął język polski. Ponadto, weźmy sobie do serc słowa Polaków epoki oświecenia, którzy rozumieli istotę dbania o język ojczysty w sposób szczególny.
A jeżeli chcielibyście poznać więcej językowych zawiłości, to zachęcamy do wejścia na strony z zagadkami językowymi.
Filmiki - "Błyskawiczne dzieje polszczyzny"
Cytaty:
„Czytać dawne języki i obce rozumieć / Dobrze jest, lecz ojczysty trzeba naprzód umieć.” (Franciszek Ksawery Dmochowski)
„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. / Nie znać języka swego hańbą oczywistą.” (Franciszek Ksawery Dmochowski)
„Dowodem oświecenia narodu jest czystość i dokładność jego mowy.” (Jędrzej Śniadecki)
Wpisany przez Małgorzata Zawadzka
poniedziałek, 22 lutego 2021