Dzień Pamięci
lista wpisów
27 stycznia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 77 lat temu wojska radzieckie wyzwoliły obóz koncentracyjny w Auschwitz, niemiecką fabrykę śmierci.
W czasach, gdy w światowych mediach, bez podania kontekstu historycznego, pojawia się haniebne sformułowanie "polskie obozy zagłady", należy przypomnieć podstawowe fakty historyczne.
- Ludność żydowska została sprowadzona do kategorii "untermensch", czyli podludzi pozbawionych praw obywatelskich, na mocy norymberskich ustaw rasowych uchwalonych przez niemiecki Reichstag 15 września 1935 r.
- Holokaust, czyli zagłada Żydów, dokonał się na ziemiach okupowanej Polski ze względów logistycznych. Przed wojną w Polsce zamieszkiwała największa diaspora żydowska w Europie. Spośród 6 milionów ofiar połowę stanowili obywatele II Rzeczypospolitej.
- Decyzja o zagładzie ludności żydowskiej zapadła w czasie konferencji w Wanndsee (obecnie ulica w Berlinie). W oficjalnych dokumentach pojawia się określenie OSTATECZNE ROZWIĄZANIE.
- W celu uzyskania wiarygodnych informacji dotyczących mordowania Żydów na masową skalę, rotmistrz Pilecki w porozumieniu z władzami Państwa Podziemnego, po zaplanowanym aresztowaniu w czasie ulicznej łapanki w Warszwie, trafia do Auschwitz. Po jego ucieczce z obozu powstaje raport potwierdzający masową zagładę Żydów.
- W celu poinformowania międzynarodowej opinii publicznej o tragedii narodu żydowskiego rozgrywającej się na ziemiach polskich został wysłany specjalny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego - Jan Karski. W trakcie rozmowy z prezydentem USA Franklinem Delano Rooseveltem poinformował on przywódcę światowego mocarstwa o tragedii narodu żydowskiego. W tym miejcu warto zacytować słowa pewnej piosenki: "Świat się dowiedział, nic nie powiedział".
- Polska była jedynym krajem w Europie, gdzie za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Mimo to, we wrześniu 1942 r. została utworzona Rada Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu RP na Kraj (tzw. Żegota). Polacy starali się nieść pomoc z narażeniem życia swoim starszym braciom w wierze.
- Na "szmalcownikach", czyli Polakach szantażujących Żydów oraz denuncjonujących ich na Gestapo, z wyroku Polskiego Państwa Podziemnego były wykonywane wyroki śmierci.
W "Medalionach" Zofii Nałkowskiej padają słynne słowa "Ludzie ludziom zgotowali ten los". Mówiąc konkretniej, Holokaust został zorganizowany przez funkcjonariuszy niemieckiego państwa, nazywanego nieoficjalnie w latach 1933-1945 Trzecią Rzeszą.
Grafika: Pixabay
Jarosław Jurkiewicz
czwartek, 27 stycznia 2022