Koncert dla Niepodległej
lista wpisów
W maju obchodziliśmy 227. rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. W roku obchodów stulecia odzyskania Niepodległości rocznica ta ma charakter wyjątkowy. Nasi przodkowie podjęli próbę naprawy Rzeczpospolitej. Polska miała być monarchią parlamentarną, która gwarantuje prawa obywatelskie przedstawicielom wszystkich klas społecznych.
Dla pokolenia, które sto lat temu odzyskało Niepodległość, konstytucja 3 maja była wielkim zobowiązaniem. Utworzone 6 sierpnia 1914 roku Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego były symboliczną kontynuacją Legionów generała Jana Henryka Dąbrowskiego.
Pierwszy Sejm Ustawodawczy wolnej Polski uchwałą z dnia 29 kwietnia 1919 roku ustanowił Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Pierwsze uroczystości państwowe upamiętniające uchwalenie konstytucji 3 maja zorganizowano na stokach warszawskiej Cytadeli - w miejscu kaźni ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta. Tym samym wolna Polska złożyła hołd powstańcom styczniowym.
Organizatorzy apelu mieli przyjemność zaprosić wszystkich uczniów z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na koncert polskiej pieśni patriotycznej. Przez wieki pieśń towarzyszyła naszemu Narodowi, zarówno w chwilach chwały, jak i w czasie, kiedy Polacy walczyli o przetrwanie.
Najstarszą polską pieśnią pełniącą funkcję hymnu narodowego jest „Bogurodzica”. Pierwszy zapis utworu pochodzi z 1407 roku. Dzięki kronice Jana Długosza wiemy, że polskie rycerstwo śpiewało tę pieśń przed bitwą pod Grunwaldem.
Wolność jest dla człowieka wartością największą. Polska Jagiellonów była potęgą europejską. W połowie XVIII wieku zaczynają się jednak ujawniać oznaki kryzysu państwowości polskiej. Sąsiednie mocarstwa nie mogły pozwolić na reformę Rzeczpospolitej. Uchwalenie konstytucji 3 maja zostało uznane w Petersburgu, Berlinie oraz Wiedniu za zamach stanu. Wojska rosyjskie wkraczają do Polski w celu przywrócenia „złotej wolności szlacheckiej”.
W 1795 roku Polska znika z mapy Europy. Dla Polaków rozpoczyna się mroczny czas zaborów.
Ten fragment apelu ilustrowała melodia poloneza „Pożegnanie z ojczyzną”.
Nasi przodkowie nie pogodzili się z utratą Niepodległości. Po upadku insurekcji kościuszkowskiej przyjdzie czas na powstanie listopadowe. 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi. Warto wiedzieć, że to właśnie Sejm powstańczy z 1831 roku ustanowił polskie barwy narodowe. Najpopularniejszą pieśnią tego czasu była „Warszawianka”.
Wiek dziewiętnasty to okres zaborów. Polskie społeczeństwo przetrwało ten czas próby. W szkołach zakazano nauki w języku ojczystym. Zaborcy podjęli próbę wynarodowienia Polaków. Walka z Polskością polegała również na walce z polską kulturą. Dzięki wielkiej literaturze romantycznej, powieściom Henryka Sienkiewicza, Polacy zachowali swoją tożsamość narodową. Symbolem oporu wobec zaborców stała się „Rota” Marii Konopnickiej.
I w końcu przyszedł rok 1918. Polska po 123 latach niewoli odzyskała Niepodległość. Marzenia pokoleń Polaków spełniły się. Wizja wolnej Ojczyzny stała się rzeczywistością. Symbolem pokolenia staje się pieśń „My Pierwsza Brygada".
Od 26 lutego 1926 roku „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego staje się hymnem narodowym.
Niestety po 20 latach Niepodległości przyszedł największy kataklizm w dziejach naszej Ojczyzny – druga wojna światowa, tragiczny czas okupacji. Polska stała się ofiarą dwóch zbrodniczych systemów – nazizmu i komunizmu. Mimo utraty niepodległości Polacy walczyli nadal. Polskie Państwo Podziemne było największą organizacją konspiracyjną w Europie.
W tych dniach obchodzimy kolejną rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Jedną z najbardziej popularnych piosenek czasu wojny były słynne "Czerwone maki".
Po zakończeniu wojny nasza Ojczyzna znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. W 1951 roku Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało zniesione przez komunistów.
Przez cały okres trwania PRL-u polskie społeczeństwo podejmowało próby odzyskania suwerenności. Polska droga do Niepodległości związana jest z demonstracjami robotników w czerwcu 1956 roku w Poznaniu, buntem studentów i młodzieży robotniczej w marcu 1968 roku, strajkami na wybrzeżu w grudniu 1970 roku.
Po brutalnej pacyfikacji strajków w warszawskim Ursusie oraz Radomiu w 1976 roku było wiadome, że władza nie jest zdolna do podjęcia dialogu ze społeczeństwem. W maju 1978 roku do Polski z pierwszą pielgrzymką przybywa papież Jan Paweł II. 2 czerwca 1979 roku w Warszawie Ojciec Święty wypowiedział następujące słowa: „wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam z wami wszystkimi, Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.”
W 1980 roku powstaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.
Wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego na blisko dziesięć lat zahamowało dążenia wolnościowe polskiego społeczeństwa.
Nasze pokolenie żyje w wolnej Polsce. 6 kwietnia 1990 zostało przywrócone Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dramatyczna historia naszego narodu potwierdza prawdę, że Niepodległość nie jest dana raz na zawsze.
Na zakończenie powtórzmy za poetą: „O pieśni gminna, ty stoisz na straży narodowego pamiątek Kościoła”. Mimo kataklizmów dziejowych „pieśń uszła cało”.
W części apelu poświęconej współczesnej historii Polski wykorzystano następujące utwory: „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, „Wolność” Marka Grechuty.
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
środa, 16 maja 2018