Niezapomniany dzień z kulturą ludową
lista wpisów
10 grudnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Był to dzień pełen nauki, kreatywności i dobrej zabawy, podczas której młodzież mogła zanurzyć się w fascynujący świat polskiej kultury ludowej.
Warsztaty etnograficzne poprowadziła pani Magdalena Zielińska-John, instruktorka pracowni dziedzictwa kulturowego w Suwalskim Ośrodku Kultury. Uczniowie zgłębiali znaczenie pojęć takich jak folklor, etnografia, grupa etniczna czy grupa etnograficzna. Szczególną uwagę poświęcono kulturze ludowej Suwalszczyzny, a młodzież uczyła się rozpoznawać jej charakterystyczne cechy.
Interesującym elementem zajęć było kreatywne zadanie polegające na ułożeniu menu opartego na tradycyjnych daniach regionalnych, przygotowanego z myślą o gościach kwatery agroturystycznej.
Podczas warsztatów tkackich uczestnicy poznali różne rodzaje włókien wykorzystywanych w tradycyjnym przędzeniu i tkactwie. Zaprezentowano charakterystyczne dla naszego regionu dwubarwne sejpaki i tkaniny wielonicielnicowe.
Największym wyzwaniem okazała się praca na prawdziwym krośnie. Pani Sabina, doświadczona tkaczka z okolic Augustowa, z wielką cierpliwością i zaangażowaniem wspierała śmiałków, którzy odważyli się zmierzyć z tym zadaniem.
Warsztaty plecionkarskie prowadził pan Adam Pliszko, mistrz tej sztuki pochodzący z gminy Filipów.
Wprowadził on uczniów w tajniki wyplatania koszyków i ozdób z naturalnych materiałów, takich jak liście i łodygi pałki wodnej, oczeret jeziorny (sitowie), łyko lipowe czy wiklina. Pod jego czujnym okiem wielu uczestnikom udało się własnoręcznie wykonać swoje pierwsze podkładki pod kubek, które stały się wyjątkową pamiątką z warsztatów.
Punktem kulminacyjnym były emocjonujące zajęcia taneczne, które poprowadził pan Robert Śliżewski, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, wraz z członkami zespołu. Wspólna nauka polki przy akompaniamencie kapeli odkryła w uczniach talenty taneczne, zachęcając do udziału nawet najbardziej nieśmiałe osoby.
Radość i energia wypełniły salę, a uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników.
Dzień zakończył się podsumowaniem na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy mogli wysłuchać występu zespołu Suwalszczyzna i podziwiać ich pokaz tańca.
Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali uhonorowani upominkami, a aplauz zgromadzonych potwierdził, że warsztaty były prawdziwym sukcesem.
To wyjątkowe wydarzenie nie tylko wzbogaciło wiedzę młodzieży o kulturze ludowej, ale również dostarczyło wielu pozytywnych emocji i inspiracji. Czekamy z niecierpliwością na kolejne inicjatywy tego typu!
GALERIA ZDJĘĆ (autorka: Katarzyna Stalmierska/NIKiDW)
Aneta Kisiel
wtorek, 10 grudnia 2024