ZSCKR w Sejnach

Pamiętajmy o Katyniu
lista wpisów

obrazek

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Mord katyński stał się symbolem polskiego męczeństwa. Zginęli, bo byli Polakami. Kłamstwo roztoczone wokół tej zbrodni stało się początkiem zniewolenia Polski.

17 września 1939 r. na wschodnie tereny Rzeczpospolitej wkracza Armia Czerwona. Agresja sowiecka na Polskę była częścią zbrodniczego paktu Ribbentrop - Mołotow, który podzielił Europę Środkową na dwie strefy wpływów: sowiecką i niemiecką.

Do niewoli dostały się tysiące polskich jeńców. Oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze policji i służb mundurowych, urzędnicy państwowi, działacze społeczni, przedstawiciele wolnych zawodów: ludzie nauki, dziennikarze, prawnicy, lekarze, nauczyciele. Polacy zostali osadzeni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Polacy zostali poddani komunistycznej indoktrynacji. Ludzie, którzy całym swoim życiem dali świadectwo wierności ojczyźnie i wartościom ogólnoludzkim, okazali się odporni na propagandową wizję komunistycznej utopii.

5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zatwierdziło wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR (szefa NKWD). Pismo to było wyrokiem śmierci na polskich jeńców. W dokumencie skierowanym do najwyższych władz państwa Beria pisał: "W obozach dla jeńców wojennych NKWD i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej znajduje się duża liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii i członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i innych. Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego". Beria przekonywał, ze polscy jeńcy stanowią zagrożenie: "usiłują kontynuować działalność kontrrewolucyjną, prowadzą agitację antysowiecką". Polacy czekają na wyjście na wolność "aby móc aktywnie włączyć się do walki przeciw władzy sowieckiej". Oficerowie rezerwy mieli odgrywać rolę dowódców w "kontrrewolucyjnych organizacjach powstańczych". Pismo kończy się jasno wyrażoną opinią: "są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy ludowej".

Wobec Polaków miała być zastosowana specjalna procedura: bez wzywania skazanych, bez przedstawienia zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i bez sporządzenia aktu oskarżenia. Na koniec miał być zastosowany wobec nich najwyższy wymiar kary - rozstrzelanie. Polaków miała dosięgnąć "ludowa sprawiedliwość".

Ludzie skazani z wyroku ideologii, nie mieli żadnych praw.

22 marca 1940 r. Beria wydaje rozkaz "rozładowania więzień i obozów", w których przebywali polscy jeńcy. 3 kwietnia pierwszy transport jeńców z Kozielska zostaje zamordowany strzałem w tył głowy w lesie katyńskim. Ofiary były grzebane ma miejscu w dołach śmierci. Polacy przetrzymywani w Starobielsku byli mordowani w siedzibie NKWD w Charkowie, ciała zostały pochowane w Piatychatkach. Jeńcy z Ostaszkowa zostali zamordowani w Kalininie (obecnie Twer). Ich ciała pochowano w Miednoje. W trakcie egzekucji zginęło blisko 22 tysiące polskich jeńców.

Przez cały okres PRL-u Zbrodnia Katyńska była otoczona zmową milczenia. Ujawnienie prawdziwych okoliczności tego mordu związane było z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. 2 września 1988 r. w lesie katyńskim ustawiono krzyż poświęcony przez prymasa Józefa Glempa. 13 kwietnia 1990 r. po raz pierwszy strona rosyjska oficjalnie przyznaje, że zbrodnia na polskich jeńcach została dokonana przez NKWD. W 1991 r. przeprowadzono ekshumacje polskich jeńców. 14 października 1992 r. prezydent Rosji Borys Jelcyn przekazał na ręce prezydenta RP Lecha Wałęsy kopię dokumentu z 5 marca 1940 r. 17 czerwca 2000 r. dokonano otwarcia Polskiego Cmentarza Wojskowego w Charkowie, 28 lipca tego samego roku otwarto nekropolię w Katyniu.

 

 

W 2020 r. w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej władze Tweru zdemontowały tablicę upamiętniającą ofiary Mordu Katyńskiego. Zdaniem działaczy rosyjskiego "Memoriału" była to "zbrodnia na pamięci historycznej".

Patriotycznym obowiązkiem jest pamięć o naszych bohaterach.

Cześć i Chwała Tym, którzy zostali zamordowani na Nieludzkiej Ziemi.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony katyn.ipn.gov.pl

Jarosław Jurkiewicz
wtorek, 13 kwietnia 2021