Plon, niesiemy plon
lista wpisów
W sobotę 7 września na Stadionie Gminnym w Gibach odbyły się Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne. Zgodnie ze słowami tradycyjnej pieśni "plon, niesiemy plon, ze wszystkich stron" w gościnne progi powiatu sejneńskiego zawitały delegacje z odległych zakątków naszej diecezji.
Imponujący korowód wieńców dożynkowych świadczył o potencjale, jaki drzemie w polskiej wsi. Przez ostatnie lata tysiące gospodarstw przechodziły transformację związaną z wymaganiami Unii Europejskiej. W pogoni za nowoczesnością polski rolnik nie zapomniał jednak o tradycji.
Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza Święta odprawiona przez biskupa Jerzego Mazura. Zgodnie z zasadą przekazywaną z pokolenia na pokolenie: "Bez Boga ani do proga".
Uroczystości dożynkowe są świetną okazją do zaprezentowania dorobku kulturalnego regionu. Na scenie pojawiły się lokalne zespoły ludowe oraz chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przechadzając się wśród licznych stoisk, gołym okiem można było zauważyć, że swój renesans przeżywają koła gospodyń wiejskich.
"Plon, niesiemy plon w gospodarza dom". W trakcie uroczystości zostali nagrodzeni rolnicy, których gospodarstwa stanowią wizytówkę naszego powiatu. Wśród nagrodzonych znaleźli się absolwenci ZSCKR w Sejnach.
Jako przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach także byliśmy obecni na dożynkach. Przygotowaliśmy stoisko prezentujące ofertę edukacyjną naszej szkoły.
Zwiedzający mogli obejrzeć modele wykorzystywane do kształcenia w zawodzie technik weterynarii. Zainteresowani mechanizacją mieli okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz ocenić wyroby kowalskie, które zostały wykute na zajęciach warsztatowych. Na miłośników lotów czekał szkolny dron. Działu żywienia nie trzeba było przedstawiać. Poczęstunek, w postaci wyrobów regionalnych, znikał w oczach.
Na tych, których bardziej interesowała historia szkoły, czekały kroniki szkolne.
Na zakończenie – absolutna premiera. Odwiedzający stoisko ZSCKR w Sejnach jako pierwsi dowiedzieli się o zamiarze uruchomienia nowego zawodu – technik hodowca koni, który zostanie wprowadzony w roku szkolnym 2025/2026. W powietrzu dało się wyczuć duże zainteresowanie.
Tak efektowna prezentacja oferty edukacyjnej była możliwa dzięki paniom Iwonie Rapczyńskiej i Annie Kaźmierczak oraz panom Adamowi Trejnowskiemu i Mariuszowi Hołubowiczowi. Kroniki szkolne prezentował pan Jarosław Jurkiewicz.
Mimo dokuczającego upału daliśmy radę. Było to możliwe dzieki zaangażowaniu młodzieży, która była najlepszą reklamą naszej szkoły. Słowa podziękowania należą się również pracownikom obsługi.
Jarosław Jurkiewicz
poniedziałek, 9 września 2024