ZSCKR w Sejnach

Tędy przeszła historia
lista wpisów

obrazek

9 października uczniowie klasy I PT wraz z  wychowawczynią panią Martą Wichert wzięli udział w lokalnym objeździe historycznym. Przewodnikiem po miejscach doświadczonych przez historię był pan Jarosław Jurkiewicz.

Objazd historyczny zaczęliśmy od Gib. 17 września 2018 r. nastąpiło otwarcie ścieki edukacyjnej „Śladami Obławy Augustowskiej”. Młodzież miała okazję zapoznać się z podstawowymi faktami dotyczącymi Małego Katynia - największej zbrodni dokonanej na narodzie polskim po drugiej wojnie światowej.

W czasie spaceru po Gibach pani Marta zwróciła uwagę uczniów na dom państwa Szarejków, w którym znajdował się punkt filtracyjny, gdzie funkcjonariusze radzieckiego kontrwywiadu wojskowego Smiersz w brutalny sposób przesłuchiwali ludzi posądzonych o współpracę z niepodległościowym podziemiem.

Trudno uwierzyć, że w tak urokliwie położonej miejscowości doszło do tak tragicznych wydarzeń.

O burzliwej historii Gib świadczą również pomniki. Przy kościele znajduje się tablica poświęcona Józefowi Ziniewiczowi. Był on pierwszym wójtem gminy Giby w niepodległej Polsce, który zaświadczał o polskości naszej ziemi na kongresie wersalskim w Paryżu w 1919 r . Jedna z uczennic na tablicy poświęconej ludności cywilnej pomordowanej przez Ukraińców w lipcu 1944 r. znalazła nazwisko swojego stryja.

Na zakończenie pobytu w Gibach zapaliliśmy znicz na symbolicznej mogile ofiar Obławy Augustowskiej. Uczniowie mieszkający w internacie odnaleźli na pamiątkowych tablicach nazwiska do dziś spotykane w okolicach Sztabina i Augustowa. Jest okazja do przeprowadzenia lokalnych badań historycznych.

Następnie udaliśmy się do Berżnik. Na miejscowym cmentarzu znajduje się Nekropolia Bitwy Niemeńskiej. Na pomniku umieszczono napis „Wasza ofiara otworzyła wrota do wiktorii niemeńskiej”. Spod Sejn wyszło uderzenie, które zadecydowało o losach wojny. Pod Berżnikami Północna Grupa Uderzeniowa pokonała wojska litewskie. Dzięki temu było możliwe uderzenie wojsk polskich na Druskienniki i opanowanie mostów na Niemnie. Następnie Polacy zdobywają ważny węzeł komunikacyjny - Lidę. Oznaczało to zwycięstwo wojsk Piłsudskiego w wojnie z bolszewikami w roku 1920. Niepodległość Polski z roku 1918 została obroniona.

Młodzież zapaliła pamiątkowy znicz.

Była to lekcja historii w pięknym jesiennym plenerze.

Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
wtorek, 9 października 2018

WIĘCEJ ZDJĘĆ