Tradycje andrzejkowe
lista wpisów
Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka.
Przypuszcza się, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem bogów. Etnografowie łączą je z greckim tłumaczeniem imienia Andrzej, uważanego za patrona panien, które chcą szybko zmienić stan cywilny. W Polsce to również stara tradycja, pierwsza literacka wzmianka pochodzi z XVI wieku. Oto staropolskie zwyczaje andrzejkowe:
- jeżeli dziewczyna w wigilię św. Andrzeja nic nie jadła, we śnie miał się jej ukazać przyszły mąż;
- jeśli ucięta w andrzejki gałązka wiśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wtedy panna mogła liczyć na szybkie zamążpójście;
- strona, z której w andrzejki szczekał pies, miała być tą, z której przyjdzie narzeczony;
- popularne było również wiązanie gąsiorowi oczu i wpuszczanie go do kręgu dziewcząt, którą dziewczynę uszczypnął jako pierwszą, ta najszybciej miała wyjść za mąż.
Dzisiaj również organizuje się zabawy, których miłym akcentem są wróżby. Co prawda nikt już nie wierzy, że w ten konkretny wieczór pozna swoją drugą połówkę, jednak wróżby na andrzejki są punktem kulminacyjnym każdej imprezy.
Oto kilka wróżb, które możecie wykorzystać w dzień andrzejek:
- Lanie wosku to chyba najpopularniejsza wróżba, jaka istnieje. Jest to nic innego jak lanie roztopionego wosku ze świecy do miski z wodą (czasami przez klucz). Następnie czekamy, aż wosk zaschnie, a potem delikatnie wyjmujemy powstałą formę. Wystarczy zapalić lampę lub latarkę, i podnieść tak, aby znajdował się pomiędzy latarką a ścianą. Cień, a w zasadzie kształt cienia, który rzuca wosk, według naszej wyobraźni przybiera różne kształty. Wystarczy odgadnąć, co one znaczą.
- Rzucanie karteczkami to już mniej popularna wróżba. Chodzi o to, aby na małych karteczkach napisać kilka wybranych imion płci przeciwnej. Następnie wszystkie kartki rzucamy za siebie, a imię na kartce, która ląduje najbliżej nas, to imię przyszłego partnera lub partnerki.
- Łódki na wodzie. Pierwsze co musimy tutaj zrobić to łódki z papieru. Ewentualnie mogą być to na przykład łupinki orzecha. Na każdej łódce piszemy imię swoje lub osoby płci przeciwnej. To zależy czy jesteśmy sami czy w grupie osób. W przypadku, gdy jest z nami jeszcze kilka osób, puszczamy łódki na wodzie. Jeżeli dwie łódeczki się ze sobą spotkają, ich właściciele mogą być ze sobą razem w przyszłości. Natomiast, jeżeli jesteśmy sami, robimy kilka łódek. Na pierwszej piszemy swoje imię, a na pozostałych imiona osób, które nam się podobają. Puszczamy je na wodzie, a reszta przebiega tak jak wcześniej.
- Wróżenie z butów. Osoby biorące udział w tej zabawie zdejmują po jednym bucie i ustawiają je w kącie pokoju naprzeciw drzwi. Potem przestawia się buty jeden po drugim. Osoba, której but wyjdzie pierwszy za próg pokoju, pierwsza zmieni stan cywilny.
Wpisany przez Samorząd Uczniowski
poniedziałek, 30 listopada 2020