ZSCKR w Sejnach

Ważne rocznice
lista wpisów

obrazek

13 lutego w Sejnach odbyły się uroczystości upamiętniające pierwszą deportację Polaków na Syberię. W ramach "oczyszczania Kresów" 10 lutego 1940 r. 140 tys. Polaków zostało przesiedlonych na Nieludzką Ziemię. Następne wywózki przeprowadzono w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r., w czerwcu 1940 r. oraz w nocy z 19 na 20 czerwca 1941 r. W wyniku czterech deportacji zostało wywiezionych ok. 320 tysięcy Polaków.

Golgota Wschodu jest ważną częścią naszej pamięci historycznej. Tysiące naszych rodaków spoczywa na Nieludzkiej Ziemi. Pamiętajmy o tych, którzy nie wrócili do ojczyzny, ale mieli Polskę w sercu. 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ofiar deportacji. W części oficjalnej obchodów delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. ZSCKR w Sejnach reprezentowany był przez pana Jarosława Jurkiewicza.

14 lutego w całej Polsce obchodzono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, która wchodziła w skład Polskiego Państwa Podziemnego, największej konspiracyjnej struktury organizacyjnej w okupowanej Europie. Testament Polski Walczącej był fundamentem, na którym następne pokolenia zbudowały wolną i niepodległą Polskę. Tak ważna rocznica skłania do refleksji.

Więcej na ten temat - 80. rocznica powstania Armii Krajowej

Grafika: Pixabay

Jarosław Jurkiewicz
piątek, 18 lutego 2022