Zagraniczny staż zawodowy we Włoszech
lista wpisów
W okresie od 22 kwietnia do 3 maja br. grupa 22 uczniów ZSCKR w Sejnach odbyła zagraniczny staż zawodowy we Włoszech.
W ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską w kwocie 49 305,00 EUR uczniowie mieli możliwość rozwinąć swoje praktyczne umiejętności zawodowe, kompetencje językowe oraz interpersonalne.
Dziewczęta i chłopcy z zawodu technik żywienia i usług gastronomicznych (kl. II - IV) odbywali praktyki w kuchni hotelowej, restauracji i barze, wykonując czynności związane ze sporządzaniem potraw i napojów oraz obsługą konsumenta. Uczennice technikum weterynarii (kl. II - III) odbyły staż w klinice weterynaryjnej, gdzie miały możliwość uczestniczyć m.in. w badaniach fizykalnych zwierząt czy pobieraniu materiału do badań laboratoryjnych.
Podczas mobilności uczestnicy opracowali zestawy fiszek do nauki słownictwa branżowego z zakresu weterynarii oraz gastronomii w języku angielskim. Wykorzystali do tego celu technologię cyfrową. Po powrocie do szkoły podczas spotkań z uczniami innych klas zaprezentowali rezultaty swojej pracy. Fiszki zostały udostępnione na szkolnej stronie internetowej, aby każda zainteresowana osoba mogła z nich skorzystać.
Uczestnicy przygotowali też wystawę i prezentację zdjęć, które wykonali we Włoszech, aby pokazać społeczności szkolnej odwiedzone miejsca i najważniejsze zabytki, przybliżając w ten sposób kulturę włoską. Prezentacja jest wyświetlana na telebimie na szkolnym korytarzu podczas przerw międzylekcyjnych.
Udział w zagranicznej praktyce pozwolił uczestnikom podnieść poczucie pewności siebie, niezależności i samodzielności. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zyskali lepsze wyobrażenie o swoich celach osobistych i zawodowych, zwiększając tym samym swoje szanse na znalezienie pracy teraz lub w przyszłości. Dowiedzieli się też więcej o Europie i Unii Europejskiej, stali się bardziej otwarci na różnorodność w społeczeństwie. Mieli również okazję poznać nowe i użyteczne sposoby zastosowania technologii cyfrowej w codziennym życiu.
Potwierdzeniem udziału w mobilności są otrzymane przez uczestników certyfikaty, zaś zdobyte umiejętności potwierdzone zostaną dokumentem Europass Mobilność, wystawionym w języku polskim i angielskim. Tego typu dokumenty mogą okazać się bardzo przydatne podczas poszukiwania pracy.
Jak widać, udział w programie Erasmus+ przynosi młodzieży wiele korzyści. Zachęcamy wszystkich uczniów do angażowania się w projekty finansowane przez Unię Europejską.
Aneta Kisiel
poniedziałek, 13 maja 2024
Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000131683 został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+,
sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna, działanie: Krótkoterminowa mobilność edukacyjna osób uczących się
w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.