Wolna Polska
lista wpisów
100 lat temu rozpoczął się proces budowania fundamentów państwowości polskiej. Sejm Ustawodawczy 17 marca 1921 r. uchwalił konstytucję marcową, która ustanowiła formy ustrojowe państwa polskiego. Rzeczpospolita była republiką, w której funkcjonowały demokracja parlamentarna oraz trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą sprawował dwuizbowy parlament złożony z Sejmu i Senatu, wykonawczą - rząd i wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone izby Sejmu i Senatu, Prezydent. W skład władzy sądowniczej wchodziły niezależne sądy i trybunały.
18 marca 1921 r. podpisano traktat w Rydze kończący wojnę polsko-bolszewicką. Polska granica wschodnia w dużej mierze pokrywała się z granicą II rozbioru. Do Macierzy wrócił Wołyń oraz ziemia pińska (obecna Białoruś).
Delegaci Polski na rokowania pokojowe w Rydze (źródło: Wikimedia)
100 lat temu została złożona ostatnia danina krwi. Brak porozumienia związanego z plebiscytem na Górnym Śląsku oraz obawa przed niekorzystnymi rozwiązaniami międzynarodowymi doprowadziły 3 maja 1921 r. do wybuchu III powstania śląskiego. Najcięższe walki toczyły się w okolicach Góry Św. Anny.
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (źródło: Wikimedia)
Komisja Międzysojusznicza pod wrażeniem tego zrywu niepodległościowego zdecydowała się na korzystne dla Polski rozwiązania. W październiku 1921 r. podjęto ostateczną decyzję o przyłączeniu do Polski wschodniej, dobrze uprzemysłowionej części spornego terenu. Ziemia zroszona krwią powstańców śląskich stanie się sercem gospodarczym młodej ojczyzny, która po 123 latach musiała zbudować swój przemysł.
6 kwietnia 1922 r. Sejm Ustawodawczy RP przyjął ustawę "O objęciu władzy państwowej nad Ziemią Wileńską". Litwa Środkowa była ostatnim regionem przyłączonym do wolnej Polski.
Zdjęcie u góry: Pixabay
Jarosław Jurkiewicz
wtorek, 9 listopada 2021