Wycieczka do Wilna
lista wpisów
3 października uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę śladami Józefa Piłsudskiego do Wilna. Wyjazd był związany z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wilno, ukochane miasto marszałka, przywitało nas porywistym wiatrem i zacinającym deszczem. Pogoda była listopadowa. W polskiej historii był taki listopad, który wszystko zmienił…
Po przyjeździe do Wilna udaliśmy się na cmentarz na Antokolu. Nekropolia położona jest na wzgórzach, tzw. Rowach Sapieżyńskich. W tym wyjątkowym miejscu pochowani są żołnierze walczący w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. W innej części cmentarza znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy napoleońskich z 1812 roku. "Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy".
Geologia historyczna, swoiste warstwy pamięci.
Drugim punktem programu wycieczki była wizyta w Zułowie, miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego. Dom rodzinny marszałka spłonął w wielkim pożarze w lipcu 1874 r. Obecnie znajduje się tam pamiątkowa tablica oraz dąb zasadzony w 1937 r. przez ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego.
Drzewo przetrwało kataklizmy dziejowe. Tak jak polski naród, który uporał się z okupacją niemiecką oraz sowiecką. Mimo ponad czterdziestu lat komunizmu, Polacy pamiętali o swoich wielkich bohaterach. Ziarno wolności zostało zasiane.
W drodze powrotnej do Wilna odwiedziliśmy drewniany kościółek w Powiewiórce, gdzie 15 grudnia 1867 r. Józef Klemens Piłsudski został ochrzczony. Pani Magdalena Winsławska w imieniu naszej wycieczki dokonała pamiątkowego wpisu.
Po powrocie do Wilna zwiedzanie miasta zaczęliśmy od cmentarza na Rossie. Nasi przedstawiciele zapalili pamiątkowe znicze na grobie Matki i Serca Syna. W pobliżu mauzoleum znajdują się kwatery polskich żołnierzy z 1920 i 1944 r.
Cmentarz na Rossie jest jedną z polskich nekropoli narodowych. Niezwykły krajobraz i zabytkowe pomniki robią wrażenie na zwiedzających.
Wilno jest perłą architektury i stolicą polskiego romantyzmu. Młodzież miała okazję zobaczyć blisko dwa tysiące rzeźb w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu. W czasie spaceru po starym mieście odwiedziliśmy ekspozycję związaną z Adamem Mickiewiczem, która znajduje się w pobliżu byłego budynku klasztornego Ojców Bazylianów. W tym miejscu „umarł Gustaw, narodził się Konrad”.
Wędrówkę śladami Józefa Piłsudskiego zakończyliśmy w miejscu wyjątkowym. „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!”.
Żona marszałka, Aleksandra Piłsudska, w swoich wspomnieniach napisała, że twórca polskiej niepodległości nie rozstawał się z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. W kaplicy ostrobramskiej znajduje się srebrne votum marszałka złożone Opiekunce miasta. Widnieje na nim napis „Dziękuję Ci, Matko, za Wilno”.
Piękne słowa o pięknym mieście.
Wpisany przez Jarosław Jurkiewicz
środa, 3 października 2018