Katyń - pamiętamy
lista wpisów
13 kwietnia minęła 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej. W lesie katyńskim została pogrzebana idea wolnej i niepodległej Polski.
5 marca 1940 roku na Kremlu zapadła decyzja o zamordowaniu ponad 20 tysięcy polskich oficerów. Jeńcy byli mordowani strzałem w tył głowy. Miejscami kaźni Polaków były las katyński oraz piwnice siedzib NKWD w Charkowie i Kalininie (dzisiejszy Twer).
Anatomia Zbrodni Katyńskiej ujawniła kulisy systemu zbudowanego na kłamstwie, pogardzie dla ludzkiego życia oraz bezkarności oprawców. Z punktu widzenia prawa międzynarodowego sprawcy tego mordu nigdy nie zostali ukarani.
Od blisko dwóch miesięcy trwają walki na Ukrainie. Tak jak osiemdziesiąt lat temu ludzie są mordowani strzałem w tył głowy. Na terenach okupowanych przez armię rosyjską odnajdywane są masowe groby. Ofiarami wojny jest bezbronna ludność cywilna. Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, gdzie spoczywają polscy jeńcy zamordowani w 1940 roku, został ostrzelany przez rosyjską artylerię.
Społeczność międzynarodowa powinna wykazać się determinacją w obronie demokratycznych wartości.
Z okazji 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz roku upamiętniającego postać wybitnego pisarza Józefa Mackiewicza w szkole został przeprowadzony konkurs historyczny. Uczniowie zmierzyli się z tematem „Józef Mackiewicz – świadek dwóch totalitaryzmów”. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć w artykule "Jedynie prawda jest ciekawa".
Fotografia u góry: Katyń - tabliczki epitafijne (źródło)
Jarosław Jurkiewicz
środa, 13 kwietnia 2022