ZSCKR w Sejnach

Polska to jest wielka rzecz!
lista wpisów

obrazek

W piątek 10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Niepodległości, na której przedstawiono długą drogę Polski do niepodległości. 

11 listopada 1918 roku był zwieńczeniem długiego procesu dziejowego. Wolna Polska nie była nam darowana. Adam Mickiewicz, tłumacząc wybitnego angielskiego poetę George'a Byrona, napisał:

"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna,
z ojca krwią spada dziedzictwem na syna.
Sto razy wrogów zachwiana potęgą
Skończy zwycięstwem”.

Pokolenie czynu niepodległościowego "z leśnych grobów powstańczych żywot swój poczęło". Pamięć o powstaniu styczniowym stała się fundamentem wolnej Polski. Jak napisał Józef Piłsudski  "(...) z grobów 1863 roku żywy cień powstaje, cień wielkości (...). Mogiły te wołają głosem straszliwym: IDŹ I CZYŃ!"

Jeden z dyplomatów angielskich po trzecim rozbiorze Polski napisał, że po 100 latach świat zapomni o Polsce. Świat może zapomniał o nas, Polacy nie zapomnieli jednak o swojej Ojczyźnie, ponieważ znali JĄ z kart wielkiej narodowej literatury.

TAK, POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ.

Nie byłoby wolnej Polski bez czynu niepodległościowego. Polska młodzież wstępowała do Związku Strzeleckiego, gdzie odbywało się podstawowe szkolenie wojskowe.

6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów zaczął się marsz do wolnej Polski. "Ale wówczas niewielu było takich w Polsce, co wierzyli, że dojdziemy" - powiedział po latach świadek tych wydarzeń generał Wieniawa-Długoszowski.

Z inicjatywy Józefa Piłsudskiego zaczęły formować się Legiony Polskie. Komendant "rzucił na szalę wydarzeń samodzielny czyn zbrojny". Była to "manifestacja Polski do niepodległego bytu".

"Nie będziesz wzywał imienia Polski nadaremno". Do polskiego wojska zgłaszali się ochotnicy, "z wszystkich stanów płynęły zastępy do Legionów. Dobrowolnie stawał w polskich szeregach artysta, literat obok rzemieślnika, profesor obok studenta. Wspólna idea wszystkich jednoczyła".

Kręte i dalekie drogi prowadziły do wolnej ojczyzny. Legiony Polskie walczyły w Karpatach, na dalekiej Bukowinie, kończąc szlak w 1916 roku na Ukrainie. Polski Korpus pod dowództwem generała Dowbora-Muśnickiego toczył walki na Białorusi. We Francji powstała Błękitna Armia generała Józefa Hallera.

11 listopada 1918 roku to cud zjednoczenia narodowego. Nie byłoby wolnej Polski bez działalności Józefa Piłsudskiego, który stał się wyrazicielem polskich dążeń niepodległościowych.

Roman Dmowski reprezentował polską sprawę na arenie międzynarodowej. Ignacy Paderewski przekonał prezydenta Stanów Zjednoczonych do zabrania głosu w sprawie "wolnej Polski z dostępem do morza". Ignacy Daszyński zapewnił socjalistów, że wolna Polska będzie opierać się na sprawiedliwości społecznej.

Nie byłoby 11 listopada również bez działalności Wincentego Witosa, który zapewniał chłopów, że - mimo krzywd dziejowych - Polska jest ich ojczyzną. To postawa Wojciecha Korfantego zadecydowała o tym, że bogactwo naturalne Śląska zostało wykorzystane do odbudowy przemysłowej wolnej Polski.

POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ I WIELKIE ZOBOWIĄZANIE.

W trakcie akademii wystąpił chór szkolny, który zaśpiewał pieśni związane z czynem niepodległościowym. Młodzież klas pierwszych do występu przygotował pan Wiesław Kibisz.

W akademii wystąpili: Patrycja Pawłowska z klasy V PT, Wiktoria Kobylińska z klasy II PTL oraz Jakub Jakubanis i Patryk Skupski z klasy V BT.

GALERIA ZDJĘĆ

Jarosław Jurkiewicz
piątek, 10 listopada 2023